Odzyskiwanie danych z laptopów i ultrabooków

Odzyskiwanie danych z laptopów i ultrabookówLaptopy, netbooki i najnowszy wynalazek – ultrabooki mają to do siebie, że korzystamy z nich w niemal każdym miejscu. To zaś sprawia, że komputery przenośne narażone są na więcej zagrożeń, niż stacjonarne. A jako że cała elektronika znajduje się pod klawiaturą, to zalanie tejże równa się zalaniu wszystkich elementów hardware. Szczególnie duży problem pojawić się może po zalaniu herbatą, kawą, sokiem, piwem, winem i innymi tego typu płynami, które przewodzą prąd. To zaś doprowadzić może do zwarcia, a w konsekwencji do uszkodzenia twardego dysku. Jako, że komputery przenośne najczęściej służą nam do pracy, to koszty utraty informacji zapisanych na HDD są wysokie – mamy tutaj na myśli i czas i kwestie finansowe. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób odzyskać utracone dane.

Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie o charakter uszkodzenia danych – czy jest on logiczny, czy też elektroniczny, mechaniczny, termiczny, a może związany ze strefą serwisową. W kwestii usterek logicznych, czyli takich, w przypadku których sam komputer i dysk działa, ale części plików po prostu nie widać, wystarczyć może szybka reakcja i użycie odpowiedniego oprogramowania dopasowanego do systemu operacyjnego. Zawsze jednak będzie to ryzyko – szczególnie, gdy nasza wiedza o systemie plików, klastrach i sektorach dysku jest niewielka. Nie wolno czegokolwiek instalować na dysku, na którym doszło do utraty danych. Najlepiej z tego sprzętu nie korzystać, żeby nie spowodować nadpisania danych.

Jeżeli laptop czy też ultrabook jest po zalaniu, postępowanie jest zupełnie inne. Przede wszystkim należy natychmiast po zalaniu odłączyć wszelkie źródła zasilania – mamy tutaj na myśli zarówno kabel zasilający, jak i baterię – ich działanie może spowodować zwarcie i uszkodzić elektronikę lub co gorsza – mechanikę nośnika danych. Potem warto sprzęt oddać profesjonalistom, bo wymagać on będzie oczyszczenia i ewentualnej wymiany elektroniki dysku. Do odzyskania danych potrzebne będą warunki laboratoryjne – z kontrolą wilgotności, czy też ochroną przed pyłem.

Nie wystawiaj się na ryzyko całkowitej utraty danych przez samodzielne próby naprawy – w większości przypadków kończą się one fiaskiem. Jeśli Twój komputer przenośny uległ uszkodzeniu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci odzyskać każdy utracony cenny plik w bezpieczny sposób.