Jak zabezpieczyć się przed utratą danych

Odzyskiwanie utraconych danych jest możliwe. Niemniej jednak jest to proces czasochłonny, a przy tym dość kosztowny. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie przed uszkodzeniami i utratą danych. Dotyczy to przede wszystkim komputerów oraz laptopów, ale również danych zapisanych na kartach pamięci oraz pozostałych nośnikach.

Przede wszystkim pamiętaj o wykonywaniu kopii zapasowych (tzw. backup). Żeby jednak takie działanie miało sens, musi być wykonywane regularnie. Istotne znaczenie ma również prawidłowy przebieg tego procesu. Ważne jest, by po wykonaniu kopii dokonać jej weryfikacji. W przyszłości pozwoli to nam na 100% przywrócić zapisane dane .

Inną możliwością, która pozwala na zabezpieczenie danych przed utratą jest ich archiwizacja. Nie jest to może opcja dająca 100% gwarancji, niemniej jednak warta zachodu. Wystarczy dane skopiować na płyty CD, DVD, Blue-Ray albo dodatkowy dysk.

Nośniki danych, nie zawsze są odporne na działanie wysokich temperatur. Dotyczy to przede wszystkim dysków w komputerach stacjonarnych i przenośnych, płyt CD i DVD. Niemniej jednak, ekspozycja kart pamięci flash czy pendriva na działanie promieniowania słonecznego, może także prowadzić do ich uszkodzenia. W przypadku komputerów, należy zapewnić im dobre chłodzenie. Nie zaleca się zabierania aparatów fotograficznych, pendriva czy telefonów komórkowych na plażę, gdzie panują wysokie temperatury. W ten sposób ryzykujesz bowiem, że dojdzie do poważnego uszkodzenia i ewentualnej utraty zapisanych danych.

Groźne dla nośników są również niskie temperatury. Gdy urządzenie będzie znajdowało się w pomieszczeniu, w którym panuje niższa niż w warunkach pokojowych temperatura, może dojść do zmniejszenia żywotności dysku, a więc do zwiększenia utraty danych. Związane jest to z możliwością wykraplania się pary wodnej na elementach elektronicznych i może prowadzić do zwarcia elektrycznego.

Wszelkie nośniki należy również chronić przed wilgocią i zamoczeniem. Dlatego też należy je trzymać z dala od źródeł wody i nie dopuścić do zalania. Gdy jednak dojdzie do takiej sytuacji, nigdy nie wolno osuszać nośnika. Będzie to bowiem skutkowało utratą danych.Zalany dysk należy zawinąć np. w wilgotny ręcznik i szczelnie zamknąć w worek foliowy. Następnie należy go dostarczyć do laboratorium odzyskiwania danych.

Jeżeli mimo wszystko dojdzie do uszkodzenia nośnika, co może grozić utratą danych, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalistów. Ich wiedza oraz umiejętności pozwolą na przywrócenie zapisanych informacji.