Elektroniczne uszkodzenia nośników danych

Utrata danych z nośników może m.in. wynikać z uszkodzeń elektronicznych. Powstają one w pierwszej kolejności w efekcie usterek modułu elektroniki, co jest konsekwencją różnego rodzaju nieprawidłowości dotyczących zasilania.

Do uszkodzeń o charakterze elektronicznym dochodzi bardzo często na skutek przepięcia sieci energetycznej. Za wszelkie usterki tego typu odpowiadają także wyładowania atmosferyczne, zwarcia. Szacuje się, że w ponad 80% przypadkach za uszkodzenia elektroniczne odpowiada również popsuty zasilacz.

Uszkodzenia elektroniczne objawiają się przede wszystkim brakiem jakiejkolwiek reakcji dysku twardego już po podłączeniu zasilania. Dysk nie wydaje więc żadnych dźwięków. Niekiedy też o usterce mogą świadczyć nadpalenia układów, jak również nadmierne nagrzewanie się niektórych elementów. Pojawić się może ponadto charakterystyczny zapach spalenizny.
Uszkodzenia mogą dotyczyć również elektroniki wewnętrznej. Zwykle jest to jednak konsekwencją uszkodzeń elektroniki zewnętrznej. Szacuje się, że aż 40% przypadków uszkodzeń elektronicznych nośników związane są z usterkami elektroniki wewnątrz dysku.

W przypadku tego typu awarii nośnika najlepiej nie podejmować jakichkolwiek prób samodzielnej naprawy. Choć powszechnie uważa się, że wymiana elektroniki jest prosta, takie działania wymagają sporej wiedzy. Tym bardziej, że niekiedy usterkom ulegać może nie tylko elektronika zewnętrzna, ale również wewnętrzna. Samodzielne próby mogą skutkować nieodwracalną utratą danych zapisanych na nośniku.

Dlatego też, jeśli na dysku znajdują się cenne informacje – ważne dokumenty, zdjęcia, materiały wideo, prezentacje – nie próbuj samodzielnie ich odzyskać. Od razu zgłoś się do specjalistów z firmy AGAM. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów, uda się przywrócić cenne dane. Tym bardziej, że odzyskiwanie ich z nośników z uszkodzoną elektroniką jest usługą stosunkowo niedrogą. Skontaktuj się z nami już teraz.