Mechaniczne uszkodzenia nośników danych

Uszkodzenia mechaniczne nośników zalicza się do tych, które występują najczęściej. Dotyczy to z reguły wszystkich dysków (z wyjątkiem SSD), ponieważ są one urządzeniami wysoce złożonymi – z mechaniką wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych.

Do uszkodzeń nośników może dojść m.in. przez upadek, wstrząsy, zgniecenia, uderzenia czy nawet wilgoć – szczególnie podczas pracy dysku.

W przypadku, gdy w grę wchodzą fizyczne uszkodzenia, utrata danych może okazać się bezpowrotna. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy zapisanych na nośniku informacji nie da się odzyskać. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzeń mechanicznych, polegających na pęknięciu lub złamaniu nośnika (np. kart pamięci flash). Niemniej jednak należy pamiętać, że niekiedy niemożność odzyskania danych związana jest nie z samym uszkodzeniem, lecz z próbą nieumiejętnego ich przywrócenia – we własnym zakresie przez osobę niedoświadczoną. Jest to zatem dość ryzykowne posunięcie, które może skutkować utratą cennych informacji zapisanych na dysku – na zawsze.

Co w takiej sytuacji robić? Wszystko zależy od tego, co było przyczyną awarii. Jeżeli nośnik upadł z niewielkiej wysokości, a przy tym został zamortyzowany przed dywan, można spróbować nośnik uruchomić i jak najszybciej zgrać dane. Jeśli dysk został zawilgocony bądź upadł z bardzo dużej wysokości, z pewnością nie podejmuj samodzielnej próby odczytywania danych z nośnika. Najprawdopodobniej nie tylko nie uda Ci się przywrócić informacji, a przy tym uniemożliwisz to specjalistom.

Chcesz odzyskać informacje zapisane na nośniku, który uległ uszkodzeniom mechanicznym? Oddaj dysk w ręce profesjonalistów z firmy AGAM. Doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt to gwarancja wysokiej jakości świadczonych usług. Dlatego skontaktuj się z nami już teraz, zamiast podejmować nieskuteczną próbę samodzielnego odzyskiwania danych.