Odzyskiwanie danych z dysków twardych (HDD)

Odzyskiwanie danych z twardych dyskówUszkodzenia dysków twardych zewnętrznych i wewnętrznych to bardzo często spotykany przypadek. Wystarczy nawet chwila nieuwagi, a urządzenie przestaje pracować nagle. Przyczyny takiego stanu są najczęściej dwie. Zalicza się do nich:
uszkodzenia logiczne,
uszkodzenia mechaniczne.

Mianem uszkodzeń logicznych określa się naruszenie integralności struktury logicznej danych. Nie jest to więc usterka samego nośnika. Tego rodzaju uszkodzenia mogą być wywołane przerwami w dostawie prądu, skokami napięcia, zainfekowaniem wirusami, błędami oprogramowania. Niekiedy są związane z uszkodzeniem lub brakiem struktur systemu plików. Z kolei uszkodzenia mechaniczne spowodowane są m.in. wstrząsami, uderzeniami, odkształceniami, wysoką temperaturą, wysoką wilgotnością. Tego rodzaju uszkodzenia często objawiają się słyszalnymi odgłosami stukania, klikania i zgrzytania dysku wewnątrz dysku.

Uszkodzenia dysków (HDD) skutkują utratą danych tam zgromadzonych. Ważne jest, by w momencie podejrzenia usterki, nie uruchamiać ponownie urządzenia. Próba samodzielnego wyeliminowania uszkodzenia przez niedoświadczoną osobę może skutkować nawet całkowitą utratą zapisanych danych, których odzyskanie nie będzie możliwe. W sytuacji, kiedy doszło do utraty danych z dysku twardego, należy zaniechać także korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku bądź instalowania innych programów na tym nośniku. Nie należy również podejmować się formatowania dysku.

Dlatego też, w razie uszkodzenia dysków twardych, szczególnie, jeśli znajdują się tam cenne informacje – prywatne lub firmowe, warto zgłosić się do specjalistów. Ich doświadczenie oraz umiejętności to gwarancja bezpiecznego odzyskania plików z dysku. Wszelkie prace związane z przywracaniem danych wymagające otwarcia dysku przeprowadzane są w środowisku bezpyłowym. Ponadto w żadnym wypadku nie pracujemy na oryginalnych nośnikach. Przed przystąpieniem do przywracania danych, wykonujemy kopię binarną dysku (1:1), co jest gwarancją bezpieczeństwa wykonywanych usług.

Jeśli Twój komputer odmawia posłuszeństwa, nie próbuj samodzielnie go naprawiać. Naprawa dysku twardego na własną rękę może mięć złe konsekwencje. Skontaktuj się z nami, żeby uzyskać fachową pomoc.