Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSDUszkodzenia dysków SSD nie należą do rzadkich przypadków. Choć brak ruchomych części w tego typu dyskach sprawia, że są one bardziej odporne na wstrząsy i zużycie części mechanicznych, nie są niestety wolne od usterek. Poniżej zapoznasz się z rodzajami uszkodzeń dysków SSD.

Do najczęściej spotykanych uszkodzeń dysków SSD zalicza się:

  • uszkodzenia zasilacza komputerowego / uszkodzenia przetwornicy w przenośnym komputerze,
  • uszkodzenie kontrolera pamięci flash,
  • uszkodzenie kości pamięci flash,
  • uszkodzenia innych elementów elektronicznych.

Pamiętaj jednak, że w razie uszkodzenia, informacje zapisywane na dysku wcale nie muszą być spisane na straty. W większości przypadku istnieje bowiem możliwość przywrócenia danych.

Warto wiedzieć, że dyski SSD różnią się nieco od typowych dysków twardych. Z uwagi na swoją „konstrukcję” są raczej technologicznie podobne do kart pamięci oraz urządzeń typu pendrive. Dlatego też wszystkie dane w dyskach SSD zapisywane są na wielu kościach szybkich pamięci flash. W efekcie tego proces odzyskiwania danych jest bardzo skomplikowany. Często trzeba bowiem odlutować, a następnie skopiować używając specjalistycznego sprzętu. Jednakże najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna część tego procesu odzyskania danych wynika z konieczności składania fragmentów danych z każdej kości flash. Dane nie są zapisywane po kolei na każdej z kości, bowiem plik ulega podziałowi w zależności od wielkości bloku.

Dyski SSD stanowią osiągnięcie nowoczesnych technologii. Dlatego wszelkie próby przywracania danych wymagają wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. By mieć duże szanse na efektywne odtworzenie zapisanych na takim dysku danych, nie należy podejmować samodzielnych działań w tym zakresie. Należy zgłosić się do specjalistów, którzy – dysponując odpowiednim sprzętem – są w stanie uchronić dane przed całkowitą utratą.

Jeśli Twój dysk SSD został z jakichś powodów uszkodzony, a posiadasz tam zapisane cenne informacje, skorzystaj z naszej oferty. Zaufaj doświadczonym specjalistom z firmy AGAM, dzięki którym dane na dysku SSD nie zostaną na zawsze utracone.