Odzyskiwanie danych z kart pamięci flash

Odzyskiwanie danych z kart pamięci flashUszkodzeniom ulegają nie tylko dyski twarde i dyski SSD, ale również karty pamięci flash. Najczęściej zastosowanie mają w aparatach cyfrowych, kamerach więc ich uszkodzenie oznacza przede wszystkim utratę zapisanych zdjęć i filmów.

Warto wiedzieć, że karty flash są niezwykle narażone na uszkodzenia mechaniczne – z uwagi na ich niezwykle delikatną konstrukcję. W przeciwieństwie do dysków twardych, łatwo ulegają złamaniu lub pęknięciu. Nie są także odporne na uszkodzenia elektroniczne.

Do najczęstszych przyczyn utraty danych z karty SD / SDHC / miniSD / SDXC zalicza się m.in.:

  • uszkodzenia mechaniczne (fizyczne) – pęknięcia, złamania, nieprawidłowo wykonany punkt lutowniczy (tzw. zimny lut); objawia się to zwykle „niewidocznością” karty w żadnym urządzeniu / czytniku, mimo że została ona prawidłowo umieszczona;
  • uszkodzenia logiczne, z którym mamy do czynienia, gdy na karcie pojawia się informacja o braku jakichkolwiek zapisanych plików (choć nie zostały one usunięte);
  • uszkodzenia elektroniczne – związane z uszkodzeniem kości pamięci flash albo innych elementów elektronicznych.

W przypadku niektórych uszkodzeń karty pamięci,  konieczne jest wlutowanie kości pamięci, a następnie sczytanie zapisanych na niej danych za pomocą specjalnego programatora. Następnie wszelkie dane składane są w całość. Jest to jednak proces bardzo czasochłonny. Zachodzi konieczność złożenia danych często z kilku kości pamięci, zaś informacje nie są zapisywane po kolei.

Proces odzyskiwania danych jest możliwy, jednak wymaga on posiadania specjalistycznej wiedzy. Wszelkie samodzielne próby odzyskania danych mogą spowodować ich nadpisanie, co znacznie utrudni (jeśli całkowicie uniemożliwi) odtworzenie zapisanych informacji. Nie zaleca się również instalowania niedziałającej karty w innych urządzeniach.

Jeśli Twoja karta pamięci flash nie chce prezentować zapisanych danych, koniecznie zgłoś się do nas. Specjaliści z AGAM dysponują odpowiednimi umiejętnościami oraz sprzętem, dzięki czemu odzyskanie danych będzie możliwe.