Termiczne uszkodzenia nośników danych

Nośniki danych to urządzenia, które charakteryzują się delikatną strukturą. Bardzo często ulegają uszkodzeniom mechanicznym (fizycznym), logicznym, elektronicznym. Są przy tym jednocześnie bardzo wrażliwe na czynniki temperaturowe. Dlatego mogą ulegać również uszkodzeniom termicznym.

Do najczęstszych przyczyn tego rodzaju usterek zaliczana jest przede wszystkim wysoka temperatura w jakiej pracuje nośnik. To ona powoduje przegrzanie, a nawet przepalenie elementów dysku. Przegrzewanie nośnika zwykle prowadzi do powstawania mikro-odkształceń termicznych, a w konsekwencji do termicznej degradacji głowic (lub ich de-kalibracji).

Bardzo często urządzenia (szczególnie komputery stacjonarne, laptopy) pracują po kilkanaście godzin bez przerwy. I to właśnie najczęściej skutkuje przegrzaniem dysków, szczególnie jeśli system chłodzenia zawodzi. Do termicznych uszkodzeń nośników dochodzi zatem najczęściej latem, gdy wysokie temperatury na zewnątrz powodują szybsze nagrzewanie się dysku, a konsekwencji do „niewydolności” układu chłodzenia. Dlatego też, by nie dopuścić do przegrzania się nośnika, należy zapewnić odpowiednie chłodzenie komputerom. Najlepiej nie stawiać ich w takich miejscach, które mogą zakłócić sprawną wentylację, np. bezpośrednio przy ścianie lub – w przypadku laptopów – na kocach, pościeli, itp. Sprawdzaj często czy wszystkie wentylatory znajdujące się urządzeniu, na którym pracujesz są sprawne.

Nie udało Ci się uchronić nośnika przed wysokimi temperaturami? Chcesz więc odzyskać zapisane na nim dane? Nie warto podejmować jakichkolwiek prób samodzielnie. Zwykle kończy się to bowiem bezpowrotną utratą zapisanych informacji. Żeby mieć szanse na przywrócenie danych, koniecznie zgłoś się do specjalistów w tym zakresie. Dysponują wiedzą oraz specjalistycznym sprzętem, dlatego zajmą się Twoim nośnikiem fachowo.

Jeśli chcesz mieć pewność wykonania usług na najwyższym poziomie, już teraz zgłoś się do specjalistów z firmy AGAM. Dzięki nim termiczne uszkodzenia nośników wcale nie muszą zagrozić utracie zapisanych na nich informacji.