Ustalenie źródła problemu, awarii

Odzyskiwanie danych z różnych nośników zazwyczaj jest możliwe. Choć można dokonać tego samodzielnie, lepiej zgłosić się z tym problemem do specjalistów. A to dlatego, że posiadają oni odpowiednią wiedzę, a także nowocześnie wyposażone laboratorium, co zwiększa szanse na przywrócenie danych.

Pierwszym etapem jest ustalenie źródła problemu. By móc sprawnie i skutecznie odzyskać dane, potrzeba jest wstępna analiza. Pomóc w tym może opisanie okoliczności w jakich doszło do utraty danych. Istotne znaczenie ma to, by przedstawić wszystkie objawy, jakie występowały przed, w trakcie oraz bezpośrednio po awarii. Koniecznością jest również poinformowanie o podjętych krokach (np. próba ponownego uruchomienia komputera, umieszczenie nośników danych w innych urządzeniach, itp.). Dzięki temu specjaliści mogą szybciej stwierdzić, gdzie leży źródło awarii. Warto bowiem wiedzieć, że przyczyn utraty informacji może być wiele. Jedną z możliwości są uszkodzenia mechaniczne (pęknięcie, zarysowanie, uszkodzenie głowic, uszkodzenie silnika dysku, itp.). W ich przypadku najczęściej słychać niepokojące buczenie, klikanie czy stukanie (wydawanie dziwnych dźwięków). Ponadto mogą pojawić się problemy z kopiowaniem plików, a także długim wykrywaniem dysku przez BIOS. Ponadto nośniki narażone są na uszkodzenia elektroniczne. Dochodzi do nich na skutek wielu czynników, w tym: skoków napięcia, niewłaściwego podłączenia zasilania, zalania wodą, nadmiernej wilgotności. Jeśli np. dysk uległ na skutek awarii zasilacza (a wiadomo to, bo zasilacz nie jest sprawny), wówczas uszkodzenie ma charakter elektroniczny. Uszkodzenia logiczne zaś sprawiają, że nośnik (pod względem fizycznym) jest sprawny, zaś uszkodzeniu ulega wyłącznie struktura zapisanych informacji.

W wielu sytuacjach diagnoza jest łatwa do postawienia. Ale zdarzają się i takie przypadki, kiedy początkowa awaria uruchamia kolejne – niczym kostki domina. W efekcie dotarcie do źródła problemu i jego usunięcie może zająć wiele czasu. Jeżeli jednak zgłosisz się do specjalistów, zwiększasz swoje szanse na odzyskanie danych z uszkodzonego nośnika.