Czego nie robić po odkryciu awarii?

Jeśli, w przypadku awarii nośnika utracisz dane, każdorazowa Twoja interwencja może skutkować zmniejszeniem prawdopodobieństwa odzyskania zapisanych informacji. Czego zatem unikać, by mieć szansę na przywrócenie danych?

Przede wszystkim nie wolno zapisywać nowych informacji na dysku, aby uniknąć nadpisania danych oraz formatowania nośnika. Tego rodzaju działania mogą bowiem powodować bezpowrotną utratę wcześniejszych danych. Nie zaleca się więc tworzenia nowych plików ani też instalowania jakichkolwiek programów (w tym także do odzyskiwania danych).

W przypadku utraty zapisanych informacji, nie można formatować, defragmentować lub czyścić dysku. Także te działania mogą powodować bezpowrotną utratę informacji, bądź w znacznym stopniu utrudnić ich odzyskanie.

Nie są również wskazane samodzielne próby manipulowania w środku nośnika, przekładanie głowic, itp. W większości przypadków takie działania zwykle kończą się bezpowrotnym zniszczeniem nośnika i trwałą utratą danych.

Ponadto, w razie odkrycia awarii nie można:

  • restartować lub wielokrotnie uruchamiać komputera / laptopa,
  • przenosić dysku / kart pamięci do innych urządzeń.

W takiej sytuacji najlepiej wyłączyć komputer (lub inny sprzęt) i zgłosić się do specjalistów. Nie są zalecane żadne samodzielne próby odzyskiwania danych – także z użyciem dostępnych w Internecie programów. Brak umiejętności oraz doświadczenia w tym zakresie może spowodować bezpowrotną utratę cennych informacji z nośnika. Dlatego najlepiej od razu zgłoś się do specjalistów. Im wcześniej to zrobisz, tym większe prawdopodobieństwo, że w krótszym czasie usterka zostanie zdiagnozowana, a dane odzyskane.

A jeśli chcesz w przyszłości uniknąć ryzyka utraty danych, zawsze (regularnie) wykonuj kopie zapasowe. W końcu może zdarzyć się sytuacja, kiedy dojdzie do trwałego uszkodzenia nośnika (np. pękniecie dysku CD/DVD, złamanie karty pamięci, itd.), a co za tym idzie – odzyskanie danych nie będzie możliwe.