Odzyskiwanie danych z komputerów stacjonarnych PC

Odzyskiwanie danych z komputerów stacjonarnych PCKomputery stacjonarne, pomimo coraz większej popularności tych przenośnych, towarzyszą nam w pracy najczęściej. Z tego też względu przechowujemy na nich wiele ważnych danych – rozliczeń księgowych, tekstów, baz danych oraz innych istotnych informacji, których utrata może nas narażać na spore koszty oraz komplikacje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem, by zapobiec takiej sytuacji, jest częste tworzenie kopii zapasowych na serwerach zewnętrznych, czy też pendrive’ach lub płytach CD. Co jednak w sytuacji, gdy ważne dla nas pliki znikną?

Po pierwsze ustalić należy, z jakiego powodu dane zniknęły z dysku. Może to być wywołane bowiem zarówno uszkodzeniem logicznym dysku, elektronicznym, mechanicznym, jak i związanym ze strefą serwisową.

Najprostsze do usunięciauszkodzenia logiczne. A więc takie, w przypadku których dysk jest prawidłowo wykrywany przez system, ale nie mamy dostępu do części plików, lub też całego ich systemu. Może to być na przykład wynikiem działania wirusów, czy też występowania tak zwanych bad sectorów. To również przypadek porównywalny z tym, gdy chcemy wykonać odzyskiwanie danych z kosza – na przykład plików usuniętych przypadkowo. W tej sytuacji wystarczy często odpowiednie oprogramowanie. Jednakże, jego niewłaściwe dobranie i zastosowanie może być ryzykowne, dlatego też, warto poszukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli problem związany jest z elektroniką – dysk na przykład uległ spaleniu i nie słychać jego pracy, w wielu przypadkach pomaga naprawa zewnętrznej elektroniki dysku w odpowiednich warunkach. Uszkodzenia mechaniczne powstałe np. na skutek upadku dysku z wysokości, czy też jego zalania, usunięte zostać powinny przez fachowców dysponujących laboratorium z właściwym sprzętem oraz wiedzą techniczną.

Pamiętać warto, że by zwiększyć prawdopodobieństwo odzyskania danych, należy do tego czasu nie zapisywać żadnych nowych informacji – każde nadpisanie sprawia, że przywrócenie starych plików staje się problemem. Nie wykonujmy również defragmentacji. Nie należy pod żadnym pozorem rozkręcać dysku!

Jeśli utracisz cenne dane z komputera i chcesz mieć pewność, że zostaną przywrócone, nie ryzykuj naprawy na własną rękę. Jak najszybciej skontaktuj się z nami, a rozwiążemy Twój problem!