Uszkodenia strefy serwisowej nosników danych

Dysk, z uwagi na swoją delikatną strukturę, podany jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie tylko narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, elektroniczne czy logiczne. Niekiedy dochodzi do uszkodzenia strefy serwisowej nośników.

Warto wiedzieć, że strefa serwisowa (service area) stanowi wydzieloną część dysku, na której znajdują się informacje związane ze wszystkimi procedurami operacyjnymi, a więc te, które są niezbędne do prawidłowej pracy nośnika. Czasami, na skutek uszkodzeń logicznych bądź mechanicznych, może dojść do usterek tej strefy. W efekcie może to powodować utratę zapisanych danych.

Uszkodzenie strefy serwisowej nośników objawia się zwykle niewykrywaniem nośnika przez system, także przy poprawnej pracy dysku (słychać jego charakterystyczny start). Niekiedy jednak może dojść do nieprawidłowego odczytywania procedur operacyjnych lub informacji o samym dysku (nazwa, pojemność, itp.). Czasami pojawia się informacja, że dysk jest „busy” („zajęty”). Czasami uszkodzenie strefy serwisowej sprawia, że nie ma możliwości odczytania ani jednego sektora z dysku.

W przypadku tego rodzaju usterek, najlepiej nie podejmować żadnych prób samodzielnej naprawy. Jest to bowiem proces skomplikowany, od prawidłowości którego zależeć będzie efekt końcowy, w tym: odzyskanie utraconych danych. Wymagana jest bowiem wiedza w zakresie budowy samego dysku oraz istoty jego funkcjonowania. Dlatego też najlepiej od razu zgłosić się do profesjonalnego serwisu komputerowego, mającego w swojej ofercie m.in. odzyskiwanie danych.

Podejrzewasz, że w przypadku Twojego nośnika doszło do uszkodzenia strefy serwisowej? Chcesz mieć pewność, że dane zapisane na dysku nie przepadną? Oddaj go w fachowe ręce. Specjaliści z AGAM mają duże doświadczenie oraz wiedzę m.in. z zakresu uszkodzeń strefy serwisowej. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że  dane zapisane na Twoim nośniku zostaną przywrócone. Skontaktuj się z nami już teraz.