Odzyskiwanie danych z serwerów, macierzy RAID

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID i serwerówSerwery są wyspecjalizowanymi komputerami, które służą do szybkiego przetwarzania składowania oraz generowania danych. Wyróżnia je duża szybkość pracy, oparcie o zaawansowane systemy zarządzania oraz zwykle macierzowy układ dysków oparty o technologię RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks). Oznacza to, w dużym uproszczeniu, że dyski podpięte do serwera są – bądź fizycznie, bądź też programowo – połączone ze sobą w jeden dysk logiczny i tak też są widziane przez system. Mimo że macierze RAID zwiększają bezpieczeństwo dysków, do utraty danych czasami dochodzi. Przyczyną może być: awaria urządzenia z macierzą RAID (np. uszkodzone sektory dysku, uszkodzenie macierzy etc.), błąd ludzki (np. zapomniane hasło, niepoprawna konfiguracja etc.), awaria oprogramowania RAID, lub też awaria aplikacji. Na szczęście jednak, odzyskiwanie danych z RAID jest możliwe, choć niełatwe.

Najczęstszą sytuacją jest ta, w której awarii ulega jeden z dysków podpiętych do macierzy. Jeżeli macierz oparta jest o XOR – na przykład w przypadku RAID 5, to przy szybkim działaniem, dane krytyczne odzyskamy bez problemów. Należy w takiej sytuacji nie wyłączać serwera i od razu przystąpić do wykonania kopii zapasowej najważniejszych plików – krytycznych oraz aktualnych. Potem zaś, w zależności od typu usterki, przystąpić należy do dalszego działania – na przykład oddać sprzęt specjalistom.

Jeśli utrata danych nie ma charakteru sprzętowego, a logiczny, istnieje szansa, że poradzimy sobie z nim, korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, które zadziała niezależnie od poziomu RAID. Niełatwo jednak dobrać to właściwe. Powinno być ono dopasowane do marki serwera oraz typu dysku twardego. Zły wybór kosztować nas będzie utratę wszystkich cennych informacji – ryzyko jest nieopłacalne.

Jeżeli problem ma charakter sprzętowy, tym bardziej warto się zwrócić do specjalistów w tym zakresie. Możemy doprowadzić przy samodzielnym działaniu do nieodwracalnego lub kosztowniejszego w usunięciu uszkodzenia sprzętowego.

Jeśli przytrafi Ci się utrata ważnych danych na serwerze, skontaktuj się z nami. Niezależnie od rodzaju architektury RAID, czy też użytych kontrolerów RAID – nasi eksperci odzyskają wszystkie pliki, przywracając serwerom stabilną pracę.

Standardowe poziomy macierzy RAID:
RAID 0, RAID1, RAID 2, RAID 3, RAID 4, RAID 5, RAID 6, RAID 0+1, RAID 1+0

Więcej o technologii RAID.