Odzyskiwanie danych i usługi informatyczne Lublin

Odzyskiwanie danych
Straciłeś dane?
Nie panikuj!
Twoje dane
można odzyskać!

Zadzwoń! 601 313 857  81 444 64 75

Odzyskujemy dane ze wszystkich rodzajów nośników, bez względu na przyczynę uszkodzenia, stosowany system operacyjny i rodzaj danych.

Zapraszam
dr inż Michał Dziamba

Korzystamy z najbardziej zaawansowanych technologii odzyskiwania danych. Wiedza najlepszych specjalistów oraz najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt, pozwala na najlepszą pomoc w przypadku utraty danych bez względu na rodzaj nośnika, używany system operacyjny i sposób w jaki dane zostały stracone.

W przypadku stwierdzenia utraty danych typu skasowanie, format nośnika, reinstalacja systemu operacyjnego itp. należy zaprzestać używania komputera, w którym dany nośnik danych jest zamontowany.
Należy skontaktować się z firmą specjalistyczną. System operacyjny i różne programy mogą zapisywać różne pliki tymczasowe na dysku. Zmniejsza to szanse na odzyskanie danych. Dane z nadpisanych obszarów dysków są nie do odzyskania.

Przestrzegamy przed próbami odzyskania danych bezpośrednio z oryginału nośnika. W firmie specjalistycznej data recovery nigdy nie pracuje się na oryginałach. Przed rozpoczęciem odzyskiwania danych wykonywana jest w pierwszej kolejności kopia binarna nośnika (1:1).

Gdy mamy do czynienia z tzw. uszkodzeniem technicznym dysku (nie słychać pracy dysku, dysk nie jest wykrywany przez BIOS komputera) najprawdopodobniej powodem braku dostępu do danych jest uszkodzenie elektroniki dysku. Nie zalecamy tzw. podmianek elektroniki dysku we własnym zakresie. Może to prowadzić w części przypadków do całkowitego braku możliwości odzyskania danych.

Najtrudniejszymi przypadkami odzyskiwania danych w dysków są uszkodzenia mechaniczne dysku. Słychać w takich przypadkach powtarzające się stukania, zgrzytania z wnętrza dysku twardego. Należy bezwzględnie zaniechać własnych prób uruchomienia dysku. Może to spowodować dalsze postępujące uszkodzenia powierzchni talerzy dysku. W części przypadków gdy zostanie uszkodzona strefa serwisowa dysku (np. przez porysowanie przez głowicę) odzyskanie danych jest niemożliwe. Naprawdę jeżeli dane znajdujące się na dysku czy innym nośniku są dala nas cenne lepiej zlecić odzyskanie danych specjalistom.

Istnieją dwa rodzaje uszkodzeń powodujące utratę danych. Są to uszkodzenia software’owe (logiczne) i hardware’owe (fizyczne).

Uszkodzenia logiczne (software’owe) polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na uszkodzeniu samych nośników. Czasem w tego typu przypadkach pomagają standardowe narzędzia, jednak często problem jest na tyle głęboki, iż konieczna jest ingerencja specjalisty pracującego w laboratorium data recovery. Uszkodzenia logiczne mogą być spowodowane atakami wirusów komputerowych, przerwami w dopływie prądu elektrycznego, nagłymi skokami napięcia lub błędami w oprogramowaniu. Przyczynami uszkodzeń software’owych prowadzących do utraty danych mogą być również problemy z partycją i/lub wystartowaniem komputera, czy też uszkodzenie lub brak struktur systemu plików. Jednak najbardziej prozaicznym i jednocześnie jednym z najczęstszych, przykładem uszkodzenia logicznego jest przypadkowe skasowanie danych lub zastosowanie komendy FDISK.

Dużo cięższymi, od uszkodzeń logicznych, przypadkami utraty danych są uszkodzenia mechaniczne nośników. W tego typu przypadkach uszkodzeniu ulegają najczęściej elementy nośników takie jak głowice, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik, czy same talerze. Odzyskiwanie danych w tych przypadkach wymaga zastosowania najnowszych technologii oraz laboratoryjnych warunków pracy specjalistów data recovery.